نلیسا


ورود هر گونه آشنا ممنوع⚠

"فرهنگ عامل اصلی در پیشرفت جوامع بشری است"

دوستی تعریف می کرد: 
اولین روزهایی که در سوئد بودم یکى از همکارانم هر روز صبح با ماشینش مرا از هتل برمیداشت و به محل کار میبرد ماه سپتامبر بود و هوا کمى سرد و برفی،ما صبح‌ها زود به کارخانه می‌رسیدیم و همکارم ماشینش را در نقطه دورى نسبت به ورودى ساختمان پارک میکرد،در آن زمان ٢٠٠٠ کارمند کارخانه اسکانیا با ماشین شخصى به سر کار می‌آمدند. روز اول،من چیزى نگفتم همین طور روز دوم و سوم،روز چهارم به همکارم گفتم : آیا جاى پارک ثابتى داری؟ چرا ماشینت را این قدر دور از در ورودى پارک می کنى؟در حالى که جلوتر هم جاى پارک هست؟‌
او در جواب گفت:براى این که ما زود می رسیم و وقت براى پیاده‌ رفتن داریم این جاها را باید براى کسانى بگذاریم که دیرتر می رسند و احتیاج به جاى پارکى نزدیک‌تر به در ورودى دارند تا به موقع به سرکارشان برسند مگه تو این طور فکر نمی کنی؟
 __________________________________________ 
ما که انقدر از فرهنگ کشورای دیگه می زنیم، خودمون چقدر با فرهنگ رفتار می کنیم؟ 
دم از تمیزی خیابونای اونا میزنیم و همزمان زباله هامونو از پنجره ی ماشین به بیرون پرت می کنیم! 
خونه هاشون مثل خونه های ما، دیوار و در و نرده و پرده نداره....ولی خونه های ما انگار نا امن تره!! خدانکنه پرده کنار باشه، هزار تا چشم تو خونه سرک می کشن! حیاط هاشون سرسبزه و باغچه دارن، ما اکثرا یا باغچه نداریم یا یه درخت داریم فقط! 
چقدر میگیم وای دیدی فلانی طلاق گرفت؟ حتما زنه با کسی بوده که جدا شده، نکنه مرده زیر سرش بلند شده و .... فلانی بچه دار نمیشه، به نظرت مشکل از کدومشونه؟ راستی فلانی نمیخوای عروسی کنی؟  خب حالا که عروسی کردی چرا بچه نمیاری؟ الان دیگه وقتشه. حالا بچه ی دومتم بیار، نذار اولی تنها بمونه! شوهرت/زنت چرا این شکلیه؟چرا اینجوری رفتار می کنه؟ وااااا چرا همیشه لباسای تکراری میپوشی؟ و... 
به نظرتون این حرفا بویی از فرهنگ میدن؟ الان شاید یه عده تون بیاید بگید غرب زده و فلان ، یا اینا دروغه اونجا جهنمه اینجا بهشته و فلان... ولی مهم نیست،من حرفی که به نظرم درسته رو می زنم. 
از این بی فرهنگی ها خسته شدم، چون هر روز یه سری آدم علاف دارن پنبه ی زندگیمو چوب می زنن. البته که این آدم ها برام ارزشی ندارن چون بویی از انسانیت نبردن، روزی به جایی می رسم که همینا داستان آشناییمون رو با افتخار همه جا بگن ولی من محاله حتی نگاهشون کنم. 
فرهنگ داشته باش نلی....فرهنگ داشته باشیم هموطن:)
نلیسا 🌠🌟 ۰
‏دنیای بی آرزو،
دنیای خوف انگیزی است،
و انسانِ بی آرمان، انسانی حقیر،
بسیار حقیر، و بسیار حقیر...

👤 نادر ابراهیمی
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان